0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

Vezikoüreteral Reflü Tedavisi20.1.2020

Vezikoüreteral Reflü Tedavisi için doktorumuz Prof. Dr. Emin ÖZBEK´in kişisel web sitesindeki bilgilendirmeleri inceleyebilir ve randevu için iletişim sayfasından doktorumuza ulaşabilirsiniz.

Vezikoüreral reflü idrar torbasındaki idrarın pasif veya aktif (mesanenin kasılması ve iç basıncın artması) olarak böbreğe doğru geri kaçması olayıdır. Hastalarda idrarın geri kaçışını engelleyen sistem tam olarak gelişmemiş veya bozulmuştur. Vezikoüretral reflü geri kaçan idrarın seviyesine ve böbrekte oluşturduğu hasar dercesine göre sınıflandırılmaktadır.  VUR´ un normal popülasyonda görülme sıklığı %0.4-1,8 arasındadır.  VUR genetik geçişli bir hastalıktır. Vur olan annne babaların çocuklarında %30, ikizlerde görülme sıklığı daha yüksektir.  Doğum öncesi dönemde hidronefroz (böbrek genişlemesi) olan çocuklarda %15, sık üriner infeksiyon geçiren çocuklarda yaklaşık %40 oranında görülmektedir.  Kız çocuklarda erkeklere nazaran daha sık görülmektedir.  Aşırı aktif mesanelerde %9, işeme disfonksiyonu olan çocuklarda %24 oranında reflü görülmektedir.  Sonradan gelişen reflüler ise idrar geri kaçışını sağlayan mekanizma normal olmasına rağmen mesane içi basıncın çok yükselmesine neden olan idrar yapma güçlüğü ile ortaya çıkan hastalıklarda görülmektedir.

Günümüzde hem kız hem erkek çocuklarda hangi yaşta olursa olsun geçirilen ilk idrar yolu enfeksiyonundan sonra ilk akla gelmesi gereken VUR için ultrason ve ilaçlı işeme filmleri ile gerekli araştırmalar yapılmalıdır. VUR tanısı kesinleştiğinde reflünün derecesine ve hastanın özelliklerine göre uygun önleyici, koruyucu antibiyotik profilaksisi başlanmalıdır. Tedavide, ameliyatsız önleyici antibiyotik tedavisinin yanısıra, kapalı (sistoskopik) enjeksiyon tedavisi ve gerektiğinde açık cerrahi tedaviler tedavi seçenekleri arasında bulunmaktadır. Erkek çocuklarda sünnet de, idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesinde tercih edilmelidir.

Vezikoüreteral reflü tedavisinde hastanın yaşı, hastalığın şiddeti, böbreğin etkilenme durumu, işeme alışkanlıkları, ailenin sosyokültürel durumu gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Böbrek hasarına sebep olmamış hafif dereceli vezikoüreteral reflünün tedavisinde enfeksiyondan koruma ve mesane rehabilitasyonu için ilaç tedavisi uygulanır ve takip yapılır.

İlaç tedavisi

Eğer idrar yolu enfeksiyonları varsa böbrekleri etkilemeden önce mutlaka antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmelidir. Antibiyotik kullanan hastalar tedavi süreci boyunca izlenmelidir. Antibiyotik kullanımına rağmen oluşabilecek enfeksiyonlar için rutin kontroller yapılmalıdır.

Cerrahi tedavi

Vezikoüreteral reflü tedavisinde uygulanan cerrahi tedavinin amacı idrarın geriye doğru akmasını ve üreterin tıkanmasını engellemek amacıyla mesane ve üreter arasındaki kapakçığın onarılmasını içerir.

Daha fazla bilgi ve muayane için iletişim sayfasından bizi aramaktan çekinmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com