0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

Varikosel Mutlaka Tedavi Edilmeli mi Tedavi Edilmezse Ne Olur?23.5.2021

"Varikosel", sıklıkla sol testiste görülen testisin toplar damarlarının varisidir. Erkeklerin yaklaşık %15’inde görülür. İnfertilite nedeniyle infertilite (kısırlık) polikliniklerine başvuran hastaların yaklaşık%40’ında neden olarak varikosel vardır. Ameliyatla tedavisi mümkün olan bir hastalıktır, mikrocerrahi yöntemi ile yapılan ameliyat sonrası  %70-80 oranında başarı sağlanır.

 

Varikoselin muayenede tesspit edilen derecesine göre (genişlemiş venlerin büyüklüğünü gösteren derecelendirme, grade) hastalarda şikayetler de artar. Grade 1 varikoselde hasta derin bir nefes alıp karnını şişirdiğinde muayenede varisler tespit edilir, Grade 2 varikoselde hasta ıkınmadan elle muayenede varisler ele gelir, Grade 3 varikoselde ise gözle görülebilir varikosel mevcuttur.

 

Varikosel genel olarak kısırlık nedeniyle çiftlerin araştırılmasında ortaya çıkar, bazen de hastalar testislerinde şişme, uzun süre ayakta kalınca ağrı gibi şikayetlerle hekime baş vururlar. Bu şikayetler daha çok yüksek dereceli (grade) varikoselli hastalarda görülür.

 

Genelde toplumda varikoselin infertiliteye neden olabileceği uzun zamandır bilinmektedir, ancak son yıllarda bu hastalığın infertilite dışında da erkeklerde bazı şikayetlere  de eden olabileceği gösterilmiştir.

 

Varikoselin tedavi edilmediği taktirde neden olabileceği problemler şunlardır:

 

·       İnfertilite: Varilosel, erkek infertilitesinde önemli bir yer tutar. Ameliyatla tedavi edilebilen infertilite nedenidir. Erken dönemlerde testislerde çok ciddi hasar oluşmadan önce ameliyat yapılırsa başarı oranı daha yüksektir.

 

·       Erken boşalma: Varikoselin bir diğer olumsuz etkisi de erken boşalmaya (prematüre ejekülasuyon) neden olmasıdır. Bu yan etki yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur. Varikosel sekonder, yani sonradan ortaya çıkan erken boşalma nedenlerinden birisi olarak kabul edilir.

 

·       Erektil disfonksiyon:Varikosele bağlı olarak ortaya çıkan hipogonadizm, yani testosteron yapımındaki azalma erektil disfonksiyona (iktidarsızlık, sertleşme sorunu) neden olur.

 

·       Hipogonadizm (Testosteron eksikliği): Testislerin 2 önemli fonksiyonları vardır: Bunlardan birisi sperm hücreleri üretmek, bir diğeri ise Testosteron denen erkeklik hormonu üretmek. Varikoslli testislerde hem sperm yapımı hem de testosteron yapımı azalır. Bu şekilde testosteron eksikliğine “hipogonadizm” denir. Bunun sonucu olarak erkeklerde bazı cinsel problemler ortaya çıkar. Özellikle testis atrofisi ve buna bağlı olarak hipogonadizm gelişmesi Grade 2 ve Grade 3 varikosellerde daha sık görülür.

 

·       Testislerde atrofi (testis boyutlarında küçülme): Testis boyutları varikosel olan testislerde diğerine göre küçülür. Çocukluk çağındaki varikosellerde sperm gelişimi tam olmadığından bunlarda spermogram istenmez. Eğer çocuk yaşata varikosel  varsa (özellikle Grade 2 ve Grade 3) bu vakalar mutlaka ameliyat yapılmalıdır. Çocukluk çağı varikosellerinde testis boyutunun küçük olması bir ameliyat gerekçesidir. Bu dönemde varikosele bağlı testis atrofisi varsa ameliyatla küçülen testis normale gelir. Bu bakımdan erkek çocuklarda testis muayenesini ihmal etmemek lazımdır. Buna karşın erişkin testislerde varikosele bağlı bir küçülme oluşmuşsa tedavi ile bu testis boyutu normale dönmez,ancak daha sonraki dönemde oluşacak testis hasarını önlemek için ameliyat yapılması gerekir.

 

·       Ağrı: Erkek hastalarda, özellikle uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışanlarda kasıklarda ağrılar olur. Çok ciddi olmayan, künt ağrılar hastaları rahatsız edeceğinden bu tür şikayeti olanlar da mutlaka ameliyat yapılmalıdır. Varikosele bağlı ağrılar daha çok Grade 2 ve Grade 3 varikoselli hastalarda daha sık görülür. Hastalarda ağrı tipik olarak uzanır durumda iken azalır.

 

Kısaca belirtmek gerekirse varikosel sadece çocuk sahibi olamayan erkeklerde mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir, ayni zamanda erken boşalma, erektil disfonksiyon, hipogonadizm, testis atrofisi, ağrıya neden olabileceğinden özellikle Grade 2 ve Grade 3 varikoseli olan hastalar çocukları olsa dahi mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Prof. Dr. Emin ÖZBEK

Üroloji Uzmanı

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com