0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

Mesane Kanseri10.09.2019

Mesane pelvis içinde, esas görevi idrarı depolamak olan erişkin bir kişide 350-400 cc kapasitesi olan bir organdır. Mesane kanseri prostat kanserinden sonra üriner sistemin en sık görülen kanseridir. Ortalama 65 yaşlarında en sık görülür. %75 tanı konduğunda organa sınırlı, %25 vakada ise başka organlara veya bölgesel lenf bezlerine yayılmış durumdadır.

Mesane kanseri için risk faktörleri nelerdir?

1-Sigara kullanımı

Sigara içme mesane kanseri için en önemli risk faktörüdür. Erkeklerin %65’i, kadınların %20-30’unda sigara ile ilişki vardır.

Genel olarak sigara içenlerde içmeyenlere göre kanser riski 2-3 kat daha yüksektir.

Sigarayı bıraktıktan sonra mesane kanseri riski tamamen ortadan kalkar mı?

Sigaranın bırakılmasıyla mesane kanseri riski azalır, ama hiçbir zaman hiç içmeyenler seviyesine gelmez. Bu bakımdan geçmişte sigara içen hastalar da bu yönden kontrollerine özen göstermelidirler.

2-Mesleki faktörler

Mesleki faktörler erkeklerde %15-35, kadınlarda %1-6 oranında mesane kanseriyle ilişkilidir.

Mesane kanseri için hangi meslek grupları daha fazla risk altındadır?

Kimya sanayiinde çalışanlar

Boya, kauçuk, petrol, deri ve matbaa endüstrisinde çalışanlar ciddi risk altındadırlar.

Bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan Siklofosfamit adlı kanser ilacı da mesane kanserine neden olabilir.

Özellikle diyabet hastalarının kullandığı tatlandırıcıların eskiden mesane kanserine neden olduğu bilinirdi, ama artık günümüzde böyle bir ilişkinin olmadığı gösterilmiştir.

3-Mesaneye uzun süreli travma etkisi yapan durumlar

Uzun süreli kateter kullanımı, enfeksiyonlar, mesane taşları gibi nedenler gene mesane kanseri için risk oluştururlar.

4-Radyasyona (ışın) maruz kalma

Mesane bölgesine komşu organlardaki kanser nedeniyle (barsak, prostat, rahim kanseri gibi) uzun süre ışın tedavisi alanlarda da mesane kanseri gelişebilir.

5-Genetik nedenler

Tüm kanserlerde olduğu gibi mesane kanseri ile de genetik ilişki söz konusudur. Bazı durumlarda mesane kanseri daha hızlı ve kötü seyrederken bazılarında daha yavaş seyredebilir. Bunların çok karmaşık genetik nedenlerle ilişkili olduğu bilinmektedir.

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

* En sık ve ilk belirti idrardan kan gelmesidir: Ağrısız, pıhtılı, aralıklı şekilde idrarda kanama olur. Bazen sadece mikroskobik incelemede görülebilir.
* Bazı durumlarda idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, ani idrar hissi ile idrar kaçırma şikayetleri olabilir.
* İlerlemiş vakalarda kanserin kemiklere yayılması sonucu kemik ağrısı olabilir.
* Mesaneye giren idrar kanalının tutulması ve idrar akımının engellenmesi sonucu ilgili tarfta yan ağrısı (böbrek ağrısı) olabilir.
* Akciğerlere yayılmışsa öksürük, balgam ve tükrükte kan görülebilir.

Mesane kanserinde teşhis

Mesane kanserinin teşhisi çok kolaydır.

Hastanın dikkatli bir sorgulanmasından sonra idrar tekkiki ve radyolojik tetkiklerle teşhis konur.

Ultrasonografi ile mesane kanseri ve böbreklerdeki değişiklikler kolayca gösterilebilir.

Tomografi/MR ile hastalığın çevre organlara ve lenf bezlerine yayılması araştırılır.

Kemik ve akciğer tutulumundan şüpheleniliyorsa sintigfafi, Tomografi istenir.

Bazen kanser radyolojik olarak görülemeyecek kadar küçük boyutlarda olabilir. Bu durumda “sistoskopi” (endoskopik olarak mesanenin iç kısmının değerlendirilmesi) yapılır ve ayni zamanda biyopsi alınarak tanı konulur.

Tedavi: Barsaktan mesane ameliyatları (YAPAY MESANE)

Mesane kanserinde tedavi cerrahidir.

Kanser tespit edilen hastada ilk önce yapılacak işlem sistoskopi ve ayni anda TUR (transüretral rezeksiyon) işlemidir. Alınan dokunun patolojik olarak incelenmesi sonucu tedavinin şekli değişir. Eğer kanser sadece mesane iç tabakalarında ve kasa kadar uzanmamışsa TUR yeterlidir, kanserin derecesine göre mesane içine belli aralıklarla ilaç verilir. Bu amaçla sıklıkla kullanılan BCG tedavisidir.

Eğer patoloji sonucunda mesane kasında tutulum varsa, yani kanser mesane kasına kadar ilerlemişse bu durumda mesanenin tamamen alınması gerekir. Mesane ile birlikte erkeklerde prostat ve lenf bezleri de alınır. Kadınlarda mesaneye ilaveten rahim, yumurtalıklar ve tüpler ile vagenin bir kısmı ve lenf bezleri alınır. Bayan kastalar genç ve çocuk sahibi olmak istiyorlarsa ve kanser genital organları tutmamışsa rahim, yumurtalıklar ve vajen korunur.

İnce barsaktan mesane ameliyatları

Mesane kanseri nedeniyle mesanesi alınan hastalarda idrar akımı genellikle ince barsaklardan alınan ve idrar yollarının birleştirildiği barsak parçalarıyla sağlanır. Uzun zamandır bu ameliyatları başarılı bir şekilde yapmaktayız.

Bu amaçla 2 tip ameliyat yapılır.

İnce barsaklardan 15-20 santimlik bir parça alınarak bir ucuna üreterler (böbreklerden mesaneye idrar taşıyan kanallar) bağlanır. Barsağın diğer ucu ise karın karın duvarına (genellikle sağ alt kısım) bağlanır ve idrar yaşam boyu buraya bağlanan bir torbada toplanır. Bu ameliyata “ileal loop”, “ileal condiut” denir.

Bir diğer ameliyat yapay mesane (ileal mesane, ileal neobladder) denen bir ameliyat. Burada ince barsaklardan 45-50 santimlik bir parça alınarak yapay mesane 8idrar kesesi) oluşturulur ve hasta burada normal yoldan idrarını yapar. Hiçbir şekilde torba taşımaya gerek yoktur.

Her hastaya yapay mesane yapılır mı?

Mesane kanseri nedeniyle mesanesi alınan hastalardan tıbbi olarak uygun hastalara ince barsaklardan yapay mesane ameliyatı yapılabilir. Genç hastalarda genellikle tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

Yapay mesanede cinsiyet önemli mi?

Genellikle erkek hastalara yapılır, ancak uygun seçilmiş vakalarda kadın hastalara da başarıyla yapılan bir ameliyattır.

Mesane kanseri ameliyatı kaç saat sürer?

Hastaya göre değişmekle beraber ortalama 3,5-5 saat kadar süren bir ameliyattır.

Yaklaşık hastalar 5-7 gün operasyon sonrası hastanede kalırlar.

Mesane kanserlerinde radyoterapi ve kemoterapinin yeri?

Mesane kanserlerinde bazı durumlarda (lenf bezlerinde kanser olması, başka organlarda kanser tespit edilmesi vs…) radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler gerekebilir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com