0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

Mesane Boynu Yüksekliği Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?25.3.2021

 

 

Mesane boynu, mesaneyi üretraya bağlayan bir kas grubundan oluşur. Bu kaslar normalde kasılarak idrarın mesanede kalmasını sağlarlar, idrar yapma sırasında da gevşeyerek idrarın mesaneden üretraya akımına yardımcı olurlar. Mesane boynunu oluüturan kaslarda problem meydana geldiğinde değişik derecelerde idrar problemleri ortaya çıkar. Mesane boynu, trigon çevresini içeren ve ineternal üretral orifisin başlangıcını çevreleyen bir bölgedir. Primer mesane boynu tıkanıklığında idrar yapma sırasında mesane boynunda anatomik bir obstrüksiyon (BPH gibi) olmadığı halde mesane boynu açılamaz ve hastada idrar yapma güçlüğü ortaya çıkar. Bu makalede kendi klinik deneyimlerim ve yaptığım ameliyatlar ve bunların sonuçlarından hareketle elde ettiğim tecrübeler doğrıultusunda mesane boynu yüksekliği, tedavisi ve konuyla ilgili sıkça sorulan soruları cevaplayacağım.

                                 

 

 

 

                                      İçindekiler

                                      Mesane boynu yüksekliği nedir?

                                      Mesane boynu yüksekliği belirtileri nelerdir?

                                      Mesane boynu yüksekliği ilaç tedavisi var mı?

                                      Mesane boynu yüksekliği botox tedavisi etkili mi?

                                      Mesane boynu yüksekliği bitkisel tedavisi var mı?

                                      Mesane boynu yüksekliği cinselliği etkiler mi?

                                      Mesane boynu yüksekliği ameliyatı nasıl yapılır?

                                      Mesane boynu yüksekliği ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular 

Mesane boynu yüksekliği nedir?

Mesane boynu yüksekliği açısı normalde sistoüretroskopide 26.1 derecedir. Bu açının 35 derece ve üzerinde olması durumunda hastalarda mesane boynu yüksekliği düşünülür ve hastalarda alt üriner sistem şikayetlerine (BPH belirtileri) benzer belirtiler ortaya çıkar. Bazen yaşlı erkek hastalarda prostatın mesane içine doğru büyümesi (median lob hiperplazisi) ve primer mesane boynu darlığı ile karışabilir. Primer mesane darlığında mesane boynu yüksek değildir, ancak mesane boynu bu hastalarda idrar yapma sırasında tam ve yeterli olarak açılamayacağından benzer şikayetler ortaya çıkar. Bunun nedeni nöroülojik veya mesane boynu kaslarındaki bir rahatsızlık sonucu veya kas dokusunun azalması ve yerini kas dokusu olmayan yapıların (fibrozis) almasına bağlı olabilir. Tanı sistoüretroskopi ve ürodinamik testlerle konur.

 

Resim 1: Mesane boynu ve trigon yapısı

 

Mesane boynu yüksekliği belirtileri nelerdir?

Mesane boynu yüksekliğine bağlı hastaların şikayetleri iyi huylu prostat büyümesi (BPH) olan hastalardaki şikayetlere benzerlik gösterir. Bunlar:

Sık idrar çıkma

Ani sıkışma ve idrar hissi

Ani sıkışma hissi ile birlikte idrar kaçırma

Gece sık idrara çıkma (noktüri)

İdrar akımında yavaşlama

İdrara başlamada gecikme

Mesanenin tam boşalmadığı hissi

Mesane boynu yüksekliği ilaç tedavisi var mı?

BPH tedavisinde kullanılan alfa blokerler denenebilir: tamsulosin, doksazosin, terazosin gibi. Ancak bu grup ilaçlar çoğu zaman iyi huylu prostat büyümesinde etkili oldukları kadar etkili olmazlar.

Mesane boynu yüksekliği botox tedavisi etkili mi?

BPH hastalarında Botox kullanımı ile ilgili çalışmalar  vardır, ancak rutine girmiş bir tedavi seçeneği değildir. Mesane boynu yüksekliği olan hastalarda botox kullanımı ile ilgili bilimsel çalışmalar ve yayınlar yoktur. Belki bu hastalarda özellikle hafif derecede şikayetleri olanlarda denenebilr, ancak botox tedavidsinin etkileri geçicidir, belli süre sonra tekrar etmek gerekir. Bu durum mesane boynu yüksekliğinin kalıcı tedavisi ile sonuçlanmadığı için bir dez avantajdır.

Mesane boynu yüksekliği bitkisel tedavisi var mı?

Mesane boynu yüksekliğine bağlı semptomları iyileştirmede veya buradaki esas patolojiyi ortadan kaldırmada bitkisel tedavi veya alternatif tedavinin yeri yoktur. Bu konuyla ilgili değişik kaynaklarda bilgiler olsa da bunlar bilimsel esaslara göre yapılmış kontrollü çalışmalar değildir. Ciddi tıp dergilerinde yayınlanan ve inandırıcılığı olmayan bilgilerdir.

Mesane boynu yüksekliği cinselliği etkiler mi?

Mesane boynu ameliyatı geçiren hastalarda erektil disfonksiyon, yani sertleşme sorunu görülmez. Hastaların çok az bir kısmında meni ilişki sonrası mesaneye kaçar ve idrarla gelir. Hastaların büyük bir kısmında ise meni normal şekilde dışarı atılır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen hastalara bu durumu önceden anlatmak gerekir. Ameliyat sonrası meni idrar kesesine kaçsa dahi bu kişiler tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilirler. İlişki sonrası idrarda blunan spermler veya testis yada epididimlerden alınan spermlerle tüp bebek yöntemiyle bu hastaların çocuk sahibi olabilmeleri mümkündür.

Mesane boynu yüksekliği ameliyatı nasıl yapılır?

Mesane boynu insisyonu: İşlem spinal veya genel anestezi altında yapılır. Toplam süre 30-45 dakika kadardır. Sistoüretroskopla girilerek mesane boynu ve mesane iç kısmı değerlendirilir. Mesane boynundan başlayarak prostatik üretrada verumontanum denen bölgeye kadar saat 05 ve 07 hizasında prostat kapsülüne kadar derin insizyon yapılır, hemostazı takiben sonda takılarak işleme son verilir. Hasta 1 gece hastanede yatar, ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyattan sonra meni ilişki sonrası gelmeyebilir. Mesaneye kaçar ve idrarla gelir (retrograt ejakülasyon). % 10-50 arasında bu durum görülebilir. Hastaların% 1-2 sinde şikayetler devam edebilir.

TUR ile mesane boynu insizyonu: Saat 5 ve 7 hizasından başlayarak verumontanuma kadar uzanan mesane boynuna derinliği prostat kapsülüne kadar inen iki taraflı TUR (transüretral rezeksiyon) ile parça alınarak mesane boynu serbestleştirilir. Bu şekilde dar ve yüksek olan mesane boynu rahatlayarak mesaneden idrar akımı kolaylaşır.

Lazer ile ile mesane boynu insizyonu: Ayni şekilde TUR’da yapılan saat 5 ve 7 seviyesinde mesane boynunda prostat kapsülüne kadar uzanan derin insizyon lazer (HOLEP) yöntemiyle yapılır.

TUR-P Yapılabilir:  Mesane boynu insizyonu ile kombine edilebilir. Mesane boynuna yapılan iki taraflı insizyon ile birlikte arada kalan dokunun alınması işlemidir. Veya direk 5-7 hizasında mesane boynuna TUR yapılır. Bu işlem TUR ile yapılabileceği gibi HOLEP, yani lazer yöntemiyle de yapılabilir.

Uygulamada ben hastalarıma her üç yöntemi de uyguluyorum. Genç ve sadece mesane boynu yüksekliği varsa sadece insizyon, eğer prostat büyümesi de varsa orta loba rezeksiyon da uyguluyorum. Özellikle insizyon uygulanan hastalarda meninin mesaneye kaçması durumu son derece seyrek olarak görülmektedir.

 

Resim 2a: Mesane boynu yüksekliği,

Resim 2b: mesane boynu yüksekliğne yapılan küçük bir endoskopik ameliyat,

Resim 2c: mesane boynunun cerrahi işlem ile açılması

 

 

Mesane boynu yüksekliği ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular:

Ameliyat kaç saat sürer? Ameliyat 30-45 dakika kadar sürer.

Hangi tür anestezi uygulanır? Genellikle spinal anestezi (belden aşağı uyuşturma) uygulanır, bazen de genel anestezi vererek yaptığımız vakalar var. Seçimi anestezi uzmanına bırakmak daha iyidir.

Hasta kaç gün hastanede kalır? Hastalar 1 gün hastanede kalır, ertesi gün taburcu edilir.

Sonda kaç gün hastada kalır? Sondayı 3 gün bazen 4-5 gün tutuyoruz.

Tekrarlama olur mu? Tekrarlama genellikle olmaz, sonuçları çok iyi, idrar şikayetleri hastaların tamamına yakınında düzeliyor, ancak birlikte mesane problemleri de varsa ek tedavi gerekebilir.

Ameliyatta veya sonrasında kanama gibi ciddi bir sorun oluşmaz.

 

Referanslar

1. Association of high bladder neck elevation with urodynamic bladder outlet obstruction in patients with lower urinary tract symptoms and benign prostatic hyperplasia. Kang M, Kim        M, Choo MS, et al. SJ.Urology. 2014 Dec;84(6):1461-6.

2. Urodynamic Features and Significant Predictors of Bladder Outlet Obstruction in Patients With Lower Urinary Tract Symptoms/BPH and Small Prostate         Volume. Kang M, Kim      M, Choo MS, et al. SJ.Urology. 2016;89:96-102.

 3. Transurethral incision of bladder neck in treatment of bladder neck obstruction in women. Peng CH, Kuo HC.Urology. 2005 Feb;65(2):275-8.

 4. Transurethral incision of the bladder neck using KTP in the treatment of bladder neck obstruction in women. Fu Q, Xu YM.Urol Int. 2009;82(1):61-4

 

Prof. Dr. Emin ÖZBEK

Üroloji Uzmanı

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • Lotus Nişantaşı, Halaskargazi Mah., Halaskargazi Cd. No: 38-66 Kat:3, İç kapı no: 44, 34371, Şişli/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com