0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

İyi Huylu Prostat Büyümesine Dikkat Etmelisiniz28.10.2019

Benign Prostat Hiperplazisi ( iyi huylu prostat büyümesi ) kişilerde mesane ile üretra denen idrar kanalının üst alanında yerleşen prostat bezinin büyümesi ile meydana gelmektedir. Genelde bulunduğu hastaların yaşam kalitelerini olumsuz bir şekilde etkilemekte olan fakat hayati tehlikeleri olmayan bu hastalığa halk arasında iyi huylu prostat büyümesi denilmektedir.

Hastalarda iyi huylu prostatın gelişmesi için erkeklik hormonu olan testosteron gerekmektedir. Yaşın ilerlemesi ile testosteronun azalmasına rağmen prostat dokusunda bu yoğunluk artmakta ve iyi huylu prostatın büyümesiyle erkeklerin bu hastalığa yakalanması olasılığı çok daha fazladır. Aile içerisinde bu hastalık ile tanışmış olan erkeklerin dikkatli olmasında fayda var. Bu hastalık hafif, orta ve ileri düzeyde bazı belirtileri beraberinde getirebilmektedir.

Nedir Bu Belirtiler;

* Geceleri uyku esnasında sürekli idrara kalkmak ve acilen idrar yapma isteğinin bulunması.
* İdrar esnasında ıkınma, zorlanma, kesik kesin idrar yapma ve idarara başlarken bekleme durumları.
* İdrarınızı tam boşaltamama, mesanenizde idrar kaldığını düşünme, idrarı yapmanızın ardından damla olması.

Hafif, orta ve ileri düzeyde seyredebilen bu hastalıkta hafif düzeyde olduğu düşünülen hastalarda bilgilendirmeler ve bazı tavsiyerler sayesinde şikayetlerde azalmalar olabilmektedir. Orta şiddetli belirtileri bulunan hastalarımızda ise prostat büyüklüğü ve idrar yaparken yaşadığı şikayetler göz önüne alınarak bazı tedavi çeşitleri önerilebilir. İleri düzeydeki hastalarda ise prostatın büyüklüğüne göre bazı tedaviler uygulanarak kısa süre içerisinde büyüklükte küçültme meydana getirilebilmektedir.

Prof. Dr. Emin ÖZBEK Hocamızın web sitesinden bu bilgilere ve detaylara daima erişebilirsiniz. Yaşadığınız iyi huylu prostat sorunları ve çözümleri için web sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaralardan doktorumuza ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com