0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?6.4.2020

İdrar yollarında ortaya çıkan çeşitli iltihabi durumlara verilen isim idrar yolu enfeksiyonudur. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda hemen doktorumuzdan randevu alabilirsiniz.

Çok daha sık olarak karşımıza çıkabilen alt idrar yollarıdır. Alt idrar yollarında bulunan iltihabi durum, idrarın böbreklerinizden dışarıya taşınması esnasında mesane ve üretra adı verilen idrar yolu kısımlarında görülmektedir. Mesanenizde ortaya çıkan idrar yolları iltihapları sistit olarak adlandırılmaktadır. Sistit alt idrar yollarınızda ortaya çıkmakta olan ve en sık rastladığımız gelişme durumudur. Alt idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar genelde zararsızlardır.

Üst idrar yollarında ise böbreklerinizi ve böbreklerinizi mesaneye bağlamatka olan üreter kanallarından oluşmaktadır. Üst idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar alt idrar yolu enfeksiyonlarına nazaran daha tehlikeli olarak bilinmektedir. Üst idrar yollarında karşılaşılan üreterlerin böbreklerde birleşmesi yeri renal pelviste görülmektedir. Bu bölgelerde bulunan iltihabı piyelit olarak adlandırılmaktadır. Piyelite ek olarak böbreğin ta kendisi de iltihaplı ise o zaman da piyelonefritten söz edilmektedir.

İdrar yolunda oluşan enfeksiyonların çoğunda bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar görülmektedir. Bu durumlarda genelde üretradan tırmanarak yükselmekte ve ağırlıklı olarak kişilerin kendi dışkılarından kaynaklanan bağırsak bakterilerinden oluşmaktadır. Nadir olarak ise gonokok ve klamidya gibi cinsel yol ile bulaşan patojenler, virüsler ve mantalar etken olabilmektedir.

Sizlerde yaşadığınız sorunlar ile ilgili doktorumuzdan bilgi alabilirsiniz. Sitemizde yer alan numaramız üzerinden WhatsApp hattı üzerinden bizlere yazabilir ve her türlü bilgiyi talep edebilirsiniz.

Doktorumuz İstanbul´da sizlere hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com