0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

İdrar Kaçırma Nedir?25.11.2019

İdrar Kaçırma Nedir? İdrar Kaçırma Tedavisi Yapan Doktorlar ile ilgili detaylı bilgileri ve konuya dair tüm içerikleri doktorumuzun web sitesinden inceleyebilirsiniz.

idrarımızın biriktiği kesenin adı mesanedir. Mesaneler böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği alandır. İdrar kesesi olarak da adını duymuş olacağınız mesane, halk arasında idrar torbası da denilmektedir. Ksaların kasılması ve gevşemesi ile o bölgelerde bulunan sinirlerle, beyin fonksiyonları kontrol edilmektedir. Normal mesanelerde idrar oldukça esnemektedir. Buna bağlı olarak da basınç artışı olmamaktadır. Mesane alt ucunda bulunan kaslar kesenin ağız kısmının kapalı durumda olmasını sağlamaktadır. Mesaneden sonra üretra adında bulunmakta olan bir kanal yer almaktadır. Üretranın kontrolü hormanlarımız tarafından sağlanmaktadır.

İdrar kaçırma problemi malesef kontrol edilemeyen, istemsiz bir şekilde idrarı tutamama durumudur. Tibbi adı üriner inkontinansdır. İdrar kaçırma her yaş grubunda olabilmektedir. Ancak ileri yaş grubunda daha fazla rastladığımız bir durumdur. İdrar kaçırma durumu kişilerde sürekli olarak tekrarlanmaktaysa bunu hastalık olarak kabul etmekte olacağız. idrarı kaçıran kişinin yaşamının kalitesi bozulur, sosyal ve psikolojik sorunları da aynı zamanda beraberinde getirmektedir. İdrar kaçırma sorunları erkeklerde ve bayanlarda da görülebilmektedir. Erkeklere nazaran bayanlarda daha sık görülmekte olan bir hastalıktır.

İdrar kaçırmanın bazı çeşitleri vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursa. Stres İnkontinansı yani hapşırmada, gülmede, öksürmede, ağır eşya kaldırma durumlarında idrar kesemizde bulunan basınç artmaktadır ve bu basınç artması durumlarında idrar kaçırma hali oluşacaktır. Kas zayıflığı ve sinire bağlı bir durumdur. Diğer bi çeşidi ise sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Bu durumda anidan idrara sıkışılmakta ve kontrolsüz bir birimce idrarı kaçırmaktayız. Mesaneniz kontrolsüz kasılması söz konusu bir durumdur. Son olarak diğer bir idrar kaçırma çeşidi ise, mix tip, yani yukarıda bahsettiğimiz her iki tipin de kişilerde aynı anda bulunması durumudur.

Daha fazlası için doktorumuz Prof. Dr. Emin ÖZBEK´den randevu alabilir ve kendisine muayane olabilirsiniz. Merak ettiğiniz her türlü soru ve sorun için sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com