0552 530 18 98
info@dreminozbek.com

Böbrek Yetmezliğinin Bazı Nedenleri14.1.2020

Böbrek Yetmezliğinin Bazı Nedenlerini sizler için Prof. Dr. Emin ÖZBEK kişisel web sitesinde yazılı olarak listeledik. Hemen inceleyebilirsiniz.

Bazı sebeplerden, alışkanlıklardan ve rahatsızlıklar neticesinde böbrek yetmezliği, böbrek sağlığı sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Örneğin " YÜKSEK TANSİYON " böbrek içerisinde bulunan ince damarlarda tıkanmalara ve yapısal bozukluklara sebep olabilmektedir. Kan basıncının artmasından ötürü böbrekler küçülerek işlevlerini yitirebilmektedir. Bu sebep ile  de böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Bu sebeple yüksek tansiyonu sıklıkla kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bir diğer neden ise " DİYABET " Türkiye´de ve dünyada son dönemde görülen böbrek yetmezliğinin en belirgin ve bilinen sebebidir diyabet hastalığı. Dünya genelinde bu hastalığık 2002 yılında %7´lerde iken 2019 yılında bu oran %12´lerin üzerine çıkmaktadır. Tip 2 diyabet kan basıncı yükselmesinde olduğu gibi böbrek içerisinde bulunan incecik damarlarda tıkanıklıklara ve yapısal bozukluğa sebep olmaktadır.

" FAZLA KİLOLAR " kesinlikle böbreğin içerisinde bulunan kılcal damarların basınçlarını arttırmakta ve idrarınızda protein kaçaklarına sebep olmaktadır. Bazı durumlarda tip 2 diyabet, bazı durumlarda ise yüksek tansiyonda bu sebeple görülebilir. Kilo vermek gereklidir. Kilo vermek ile böbreğinizi korur ve damarlarınızdaki yükü azaltırsınız.

" 60 YAŞ ve ÜZERİ "
kişilerde vücutta bulunan damarlar da yaşlanmaktadır. Kılcak damarlar açısından zengin olan böbrekler de bu problemden oldukça etkilenmektedir.

" SİGARA " malesef ülkemizde kullanımı çok yaygın olan bir üründür. Sigaranın kullanımı ile böbreğin içerisindeki kılcak damarlarda dolaiım yavaşlar ve oksijen miktarı azalır. Yüksek kan basıncına benzeyen bu durum damarların üzerinde olumsuz etki yaratmakta ve aynı zamanda böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır.

Son olarak " GENETİK " olarak tabir ettiğimiz bu hastalık böbrekte kist oluşumu, idrar kanalında tıkanıklık, geri kaçak, böbreğin boyutunun küçük olması, yapısal değişiklikler ve ailenin bir çok bireyinde gözlemlenebilen böbrek taşlarıda kalıtsal özellikler gösterebilmektedir.

Daha fazlası ve sorunlarınız için doktorumuza sitemizin iletişim sayfasında bulunan numaralardan ulaşabilirsiniz.


 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Önemli Uyarı : Web sitemde yayınladığım fotoğraf, video ve tüm yazılar izin alınmadan kullanılamaz.
BİZE ULAŞIN
  • Lotus Nişantaşı, Halaskargazi Mah., Halaskargazi Cd. No: 38-66 Kat:3, İç kapı no: 44, 34371, Şişli/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com